Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde son 44 yılın en kurak kış mevsimi yaşanıyor

Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde sürdüğü Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde son 44 yılın en kurak kış mevsimi yaşanıyor. Ocak ayının sonuna gelinmesine rağmen yağışın düşmediği bölgede kuraklık nedeniyle göllerdeki sular çekildi.

Halk arasında ‘zemheri’ olarak bilinen kışın en soğuk döneminde bölgedeki güller yeniden çiçek açarken, birçok doğal ve baraj göllerinde önemli miktarda su çekilmeleri görüldü.

Kilis’in su deposu Seve Baraj gölü yüzde 90 kurudu

Kilis'in su deposu Seve Baraj gölü yüzde 90 kurudu

Doğan Haber Ajansı’ndan Eyyüp Burun’un haberine göre,Kilis’in su ihtiyacını karşılayan ve 2012 yılındaki yağışlar nedeniyle taşan Seve Barajı, bu yıl sadece yüzde 10’luk bir doluluk oranına sahip. Su çekilince barajın tamamlanması ile beraber su altında kalan eski Kilis-Gaziantep karayolu da ortaya çıktı ve bölgedeki çiftçiler tarafından kullanılmaya başlandı. Eskiden balık avlanan ve kenarında piknik yapılan gölün içinden araçla ve yaya olarak geçilebiliyor.

‘Ağaç dikme seferberliği var, fakat bu çözüm değil’

'Ağaç dikme seferberliği var, fakat bu çözüm değil'

Gaziantep Ziraat Odası Başkanı Kenan Seçkin, kuraklık nedeniyle bölgeyi çok zor günlerin beklediğini söyleyerek küresel ısınmaya bağlı olarak iklim değişikliği görüldüğünü, kuraklık nedeniyle çiftçilerin desteklenmesi gerektiğini belirtti. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde çölleşmenin beklendiğini söyleyen Seçkin, “Gerçekten bizi zor günler bekliyor. Zaten bilim adamlarımızın açıkladığı son 50 yıl içerisinde Gaziantep’i de içine alan Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde çölleşme olması bekleniyor. Bu çölleşmeyi nasıl engelleriz diye Gaziantep’te belediyelerimiz ve vatandaşlarımızın orman ağacı dikme seferberliği var, fakat bu çözüm değil. Çiftçilerimizi çok zor günler bekliyor. 2004 yılından 2017 yılının sonuna kadar arada geçen 13 yılda biz Gaziantep’te 5 tane büyük kuraklık yaşadık” dedi.

‘Tek yıllık bitkiler tamamen yok oldu’

'Tek yıllık bitkiler tamamen yok oldu'

Tek yıllık bitkilerin tamamen yok olduğunu, Antep fıstığı ve zeytinin ise çok fazla rekolte kaybına uğradığını söyleyen Seçkin, şöyle devam etti:

”Tek yıllık bitkiler tamamen yok oldu, çok yıllık bitkiler bölgemizin ana geçim kaynağı olan Antep fıstığı ve zeytin ise meyve yönünden rekolte kaybına çok fazla uğradı. Ağaçlar yaşaması için topraktan suya besine ve aldığı besinle de meyve verir. Toprakta su olmayınca kendi besinlerini yapmakta zorlanan ağaçlarda rekolte kaybı çok fazla oldu hatta Antep fıstığında ve zeytinde her yıl giderek düşen bir rekolte kaybımız var. Bunları sebebi son yıllarda yağışların az olmasının etkileridir. Bu yıl kuraklığın yaşanması kaçınılmaz gibi gözüküyor. Vatandaş da artık kuraklıktan bıkmış bir durumda. Biz yer altından su bulup ağaçlarımızı sulayabilmek için köstebek gibi yer altını kazıyoruz.”

Kaynak Onedio.com
Haberin devamı için tıklayınız…