Sadece 6 Şehrimizin Havası Temiz

Çevre mühendisleri odasının yaptığı son araştırmaya göre, Türkiye’de 81 ilin sadece 6’sında solunabilecek kalite de hava bulunmakta. Özellikle büyük şehirlerimiz olan İstanbul, Ankara ve İzmir zehir solurken araştırmada kirli havaya sahip olan diğer illerimiz ise Adana, Amasya, Manisa, Bursa, Denizli, Niğde, Tekirdağ, Hayat, Yalova, Sivas, Kahramanmaraş, Kütahya, Sakarya, Kırklareli, İçel(Mersin) ve Samsun.

Kirli hava nedeninin illerimize göre farklı nedenleri mevcut. Ankara ve İstanbul gibi büyük illerimizde nüfus ve kullanılan kalitesiz yakıtların etkisi çok büyük. İstanbul’da devam eden kentsel dönüşüm projenin de etkisine vurgu yapan Çevre mühendisleri odası, Özellikle Esenyurt ve Şirinevler bçlgelerinin en kirli havaya sahip bölgeler olduğunu belirtti. Bu bölgeler Anakara’da ise Sıhhiye ilçesi oldu. İzmir’de ise Gaziemir ve Bayraklı en kirli havaya sahip bölgeler oldular.

Odadan yapılan açıklamaya göre temel nedenler kullanılan kalitesiz kömür, aşırı nüfus yoğunluğunun neden olduğu trafik ve emisyon, kentsel dönüşümün betonarme ağırlıklı olması ve yer yer kurulan termik santrallerin artık filtreden bağımsız olarak üretim yapabilemeleri.

Oda önlem olarak yapılabilecekler listesini de şöyle açıkladı. Büyük şehirlerde toplu taşıma çözümlerinin metro alternatifi ile zenginleştirilmesi ve kullanılan kömürün kaliteli olması koşulu ile satışına müsaade edilmesi. Sanayileşmenin olduğu bölgelerde sıkı bir emisyon kontrolu ve filtreleme zorunluluğu getirilmesi. Kentsel dönüşüm projelerinde yaşamsal alanların tanımlanması ve bu alanların ağaçlandırılarak oksijen üretiminin desteklenmesi.

Hürriyet Gazetesinden Doğahan GİRİTLİOĞLU  tarafından hazırlanan haberin detaylarını aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.

Habere Git