Dünya’nın Susuz Kalan İlk Şehri : Cape Town

Güney Afrika‘nın sahilleri ve dağları ile ünlü kenti Cape Town‘nda tam bir susuzluk dönemi yaşanıyor. Son üç yıldır düşük seyreden yağışlar nedeni ile yetkililer 12 Nisan’a kadar yağış olmaz ise tüm vanaların kapatılacağını duyurdu. Her zaman bir senaryo olarak görülen bu tip durumlar, Cape Town’da insanlık adına bir ilk olarak yaşanabilir hale geldi. 4 milyon nüfusu ile kalabalık bir kent olan Cape Town’da belediye yetkilileri tarafından kişi başına su tüketimi günlük 50 litre ile sınırlandırıldı. Şehirde suyun %70’lik kısmının haneler tarafından tüketildiği belirtiliyor.

Cape Town’da kurumuş bir su rezervi

Halk ile yapılan röportajlarda, kişilerin banyo yapmayı bıraktıkları, zaruri olmadıkça tuvalet ihtiyaçlarını erteledikleri ve en küçük su kaynağını bile tasarruflu kullanmak için çabaladıkları söylenmektedir.

Belediye tarafından halka beyan edilen bazı tasarruf önlemleri aşağıda listelenmiştir.

  • Evinizdeki su kaçaklarını tamir edin
  • İçme suyunu sadece içmek, yemek yapmak ve ağız/göz yıkamak için kullanın.
  • Sifonu sadece gerekli olduğunda çekin. Her sifon çekilişinde ortalama 15 litre su kullanılıyor.
  • Daha az duş alın.
  • Duş alırken kullandığınız suyu biriktirin. Tuvalet rezervuarını doldurmak ve bahçe sulamak için bu suyu kullanın.
  • Çamaşır ve bulaşık makinelerini sadece tam dolu çalıştırın.

 

Dünya’mızın kaynaklarını hoyratça tüketen biz insanoğlu bugün Cape Town’da yaşanan bu ciddi durumun, ileri süreçlerde bir çok büyük şehirde yaşanacağını biliyoruz fakat başımıza gelmedikçe umursamıyoruz. Dünya sınırsız bir kaynak değil. Bu yılarca bütün çevre örgütleri, gezegen bilimciler ve doğa severler tarafından anlatılmaya çalışıldı. Fakat gözü dönmüş bir tür olan biz insanoğlunun bunu hâlâ anlayabildiğinden şüpheliyiz. Umarız ki bizim ükemiz bu durumlara düşmeden, farkındalığımızı arttırır, su tasarrufu ve susuz teknolojiler konusunda uygulayıcı ve geliştirici olarak Dünya’ya örnek oluruz.

Kaynak : BBC